BIBLA DHE KUR'ANI

 

E vėrteta rreth
 Dėshmitarėve tė Jehovait


Shkruar nga: Fehim Gashi
Dėshmitarėt e Jehovait thonė “Ne jemi Dėshmitarė tė Perėndisė”, ndėrsa ne themi “ēdo gjė ėshtė Dėshmitar i Allahut”.

         Nė botė ekziston vetėm njė e vėrtetė. Pėr ta arritur atė duhet mund i madh dhe zgjuarsi. Jeta e njeriut ėshtė aq e ēuditshme saqė vėshtirė ėshtė tė kuptohet filozofia e saj. Qė nga krijimi i njeriut tė parė e deri mė sot, ajo ėshtė luftuar me mjete tė ndryshme duke bėrė pėrpjekje tė pandalshme qė ajo tė zhduket.
Shumica e njerėzimit ka rėnė nė humnerėn e pafund si rezultat i mosnjohjes tė sė vėrtetės dhe duke mos analizuar fare qė njė rrugė e tillė i ka dhėnė fund jetės sė tyre. Nėse e shikojmė botėn sot, e shohim se ajo ėshtė stėrmbushur me religjione, kulte dhe grupe tė ndryshme dhe tė gjitha kėto si pasojė e injorimit tė sė vėrtetės.
Kėto besime apo religjione janė emėruar sipas emrit tė themeluesit tė tij, apo popullit nė tė cilin ėshtė paraqitur. P.sh. krishtėrimi ėshtė emėruar sipas emrit tė tė dėrguarit Jezu Krisht, budizmi sipas emrit tė themeluesit tė tij Buda, etj. Midis tyre janė edhe Dėshmitarėt e Jehovait, njė kult qė kontrollon mendjen e atyre qė besojnė nė tė; njė ndėrmarrje shtypi qė kap vlerėn e triliona dollarėve. Aktiviteti i tyre ėshtė shumė i gjerė. Mund t'i keni parė nė rrugė duke u ofruar revistat e tyre kalimtarėve ose edhe mund tė keni folur shkurtimisht me ta nė derėn tuaj. Janė mė sė shumti tė njohur pėr profecitė e shumta tė bėra tė cilat kurrė nuk u realizuan. Iu pėrgjigjet mė sė miri thėnia nga vetė Bibla:
"Zoti mė tha: "Profetėt profetizojnė gėnjeshtra nė emrin tim; unė nuk i kam dėrguar, nuk u kam dhėnė asnjė urdhėr dhe nuk kam folur me ta. Ata ju profetizojnė njė pamje tė rreme, njė parashikim tė kotė dhe mashtrimin e zemrės sė tyre." Jeremia 14:14
Paraqitja e parė e tyre
Organizata e Dėshmitarėve tė Jehovait u themelua nga Charles Russel nė vitin 1879 sė pari nėn emrin "Kulla e Cionit", e cila mė vonė nė vitin 1884 mori emrin "Shoqėria e Kullės sė Rojės dhe trakteve tė Cionit". Nė vitin 1870 Russel, pas pjesėmarrjes sė tij nė njė takim fetar tė drejtuar nga Jonas Wendell, filloi tė predikojė mbi ardhjen e dytė tė Krishtit. Fillimisht mesazhi i tij personal nisi me mohimin e doktrinės kristiane tė ferrit dhe mė vonė ai i shtoi mėsimeve tė tij edhe doktrina tė tjera tė rrezikshme fizike dhe shpirtėrore, tė shpikura nga ai vetė. Mė nė fund Russel e mohoi gati ēdo doktrinė kristiane dhe i botoi mėsimet e tij tė ēuditshme nė njė seri prej gjashtė librash me titull "Studime mbi Fjalėn e Perėndisė". Ai vdiq nė vitin 1976 duke udhėtuar me tren pėr nė Texas. Pasardhėsi i tij Joseph F. Rutherford filoi ta rinovonte doktrinėn e Rusellit. Ai nisi t'u tregojė gėnjeshtra turmave tė mėdha tė njerėzve se si miliona njerėz qė jetonin nė Tokė nė atė kohė nuk do tė vdisnin kurrė.
Pėr ta dalluar veten nga Organizatat e tjera tė tė ashtuquajturit krishtėrim, nė vitin 1931 kėta tė krishterė pėrqafuan emrin Dėshmitarėt e Jehovait bazuar nė pasazhin nga Isaia 43:10-12.
Dallimet midis Dėshmitarėve tė Jehovait dhe kishės kristiane
Ato janė tė mėdha dhe kanė tė bėjnė me ēėshtje si triniteti, ringjallja e Jezuit, etj.
Dėshmitarėt e Jehovait besojnė se Jezusi ėshtė biri i Perėndisė por jo edhe Perėndia vetė, ashtu siē besojnė tė krishterėt e tjerė. Gjithashtu ata besojnė se nuk ka ekzistuar pėrherė, qė nga fillimi, por ka qenė njė qenie e krijuar me emrin e kryeengjėllit Mikael.
Pastaj sipas tyre Jezusi nuk u ngrit fizikisht nga tė vdekurit, por u ringjall si qenie shpirtėrore. Mohimi i adhurimit pėr Jezusin dhe i besimit mbi ferrin janė disa nga dallimet e tjera midis Dėshmitarėve tė Jehovait dhe pjesės tjetėr tė krishtėrimit.
Organizimi i tyre
Bashkėsia e Dėshmitarėve tė Jehovait, ajo qė vihet re mė sė shpeshti nė njė lagje tė zakonshme, quhet Salla e Mbretėrisė. Trupi ose Komiteti Kryesor qė drejton Dėshmitarėt e Jehovait e ka qendrėn nė Brooklyn, Nju Jork dhe quhet "Kulla e Rojės". Trupi udhėheqės pėrbėhet nga njė president dhe njė grup burrash qė njihen me emrin “trupi drejtues”. Ky trup mbikqyr ēdo aspekt tė organizatės pėrfshirė kėtu edhe materialet qė shkruhen nė revistat periodike dhe nė librat e studimit.
"Kulla e Rojės" deklaron se ajo ėshtė njė organizatė qė drejtohet nga Zoti. Sipas mendimit tė kristianėve tė tjerė, Dėshmitarėt e Jehovait nuk janė nė dijeni pėr faktin qė grupet e ndryshme drejtuese tė "Kullės sė Rojės" i kanė ndryshuar vazhdimisht doktrinat e tyre, pėr t'iu pėrshtatur nevojave tė organizatės me kalimin e viteve. Dėshmitarėt e Jehovait janė tė njohur pėr profecitė e tyre tė rreme duke pėrfshirė kėtu edhe thėnie si: Armagedoni dhe fundi i botės do tė ndodhin nė vitin 1914, 1918, 1925 ose 1975.
Shumica e Dėshmitarėve tė Jehovait nuk e kuptojnė se autoriteti i tyre i vėrtetė nuk ėshtė i bazuar tek Bibla, por bazohet tek pikėpamjet e trupit tė tyre drejtues me qendėr nė Brooklyn.
Dėshmitarėt e zakonshėm tė Jehovait nuk e dinė se po “ushqehen me lugė” dhe se po e hanė vetėm atė ushqim qė ua lejon “trupi drejtues”.
Dėsmitarėve tė Jehovait tė cilėt kyēen pėr herė tė parė nė radhėt e organizatės, nuk u lejohet tė dinė asgjė lidhur me listėn e plotė tė rregullave dhe kėrkesave tė organizatės, derisa ta kenė vėnė jetėn e tyre nė shėrbim tė plotė tė “bashkėsisė”.
Anėtarėt e rinj dhe shumica e Dėshmitarėve tė Jehovait nuk e kanė tė lejuar qė tė hedhin sytė nė botimet “sekrete” tė cilat janė vetėm pėr drejtuesit e “bashkėsisė”. Kėto botime njihen me emrin "Vini Re" dhe japin udhėzime lidhur me ofertat dhe se si duhet tė ndėshkohen anėtarėt e pabindur. Njė njeri i zakonshėm duhet tė jetė nė dijeni tė faktit se tė takuarit me njė Dėshmitar tė Jehovait nė pragun e derės ka pasoja pėr tė ardhmen. Ata mbajnė shėnime pėr ēdo individ me tė cilin ėshtė folur. Vizitat i bėjnė nė ēdo ditė tė javės sepse ata nuk kanė ndonjė ditė pushimi tė caktuar.
Mėsimet e rreme tė Dėshmitarėve tė Jehovait sipas kėndvėshtrimit kristian.
Nė vazhdim do tė cekim disa mėsime tė Dėshmitarėve tė Jehovait tė para nga kėndvėshtrimi i kristianėve tė tjerė jashtė kishės sė tyre:
-Shoqėria e Kullės sė Rojės dhe e Trakteve me qendėr nė Brooklyn, Nju Jork, mėson pasuesit se Ati ėshtė Zoti i pushtetshėm emri i tė cilit ėshtė Jehova.
-Shpėtimi vjen pėrmes veprave tė mira qė bėn njeriu, si p.sh. pėrmes sasisė sė literaturės sė shpėrndarė nga ēdo anėtar ēdo muaj apo si quhet 'kuota mujore'.
-Dėshmitarėt e Jehovait nuk janė kurrė tė sigurtė nėse janė tė shpėtuar apo jo.
-Sipas tyre shpirti ose Fryma e Shenjtė nuk ėshtė njė person i veēantė por njė forcė, njė metodė me tė cilėn Zoti komunikon me botėn.
-Ky grup thotė gjithashtu se Mbretėria Qiellore hyri nė fuqi nė vitin 1914 me ardhjen e padukshme nė fron tė Krishtit si mbret.
-Doktrina e Dėshmitarėve tė Jehovait thotė se ata njerėz qė nuk janė anėtarė tė organizatės "Kulla e Rojės" do tė shkatėrrohen nga Zoti Jehova dhe nuk do tė ekzistojnė mė.
-Dėshmitarėt i mėsojnė pasuesit e tyre se nuk ka ferr.
Tė qėndruarit larg nga
ish-Dėshmitarėt e Jehovait
Ėshtė fakt qė moskontaktimi me anėtarėt e tjerė, u shkakton aq shumė shqetėsime emocionale ish Dėshmitarėve tė Jehovait, sa ata arrijnė deri nė vetėvrasje. Nė shtator tė vitit 1981, Trupi Drejtues me rregulla tė posaēme i thėrret anėtarėt e saj qė tė qėndrojnė larg kontaktit me ata qė e kanė braktisur organizatėn. Pėr herė tė parė pjesėtarėt e tė sė njėjtės familje, pėr shembull, duhet t'i ndėrprisnin tė gjitha lidhjet me anėtarėt e tyre nėse ndonjėri ėshtė larguar nga mėsimet e Dėshmitarėve tė Jehovait, pėrkatėsisht ėshtė pėrjashtuar nga Bashkėsia.
-Njė mėsim tjetėr i Dėshmitarėve tė Jehovait ėshtė ndalesa e shoqėrimit me dikė jashtė rrethit tė tyre fetar sikur edhe ndalesa e interesimit pėr gjėra qė nuk i pėrkasin bashkėsisė sė tyre. P.sh. atyre iu kėshillohet qė tė mos e vazhdojnė shkollimin e lartė sikurse edhe tė mos i kushtojnė kohė pasioneve tė tyre nė kohėn e lirė.
-Sipas mėsimeve tė Dėshmitarėve tė Jehovait transfuzioni i gjakut ėshtė i ndaluar.
Ēfarė besojnė Dėshmitarėt e Jehovait
Mė lart pamė mendimin e tė krishterėve qė nuk i pėrkasin Dėshmitarėve tė Jehovait ndėrsa nė vazhdim do tė njihemi pėr sė afėrmi rreth besimeve tė tyre:
• Bibla ėshtė Fjalė e Perėndisė dhe ėshtė e vėrtetė
• Emri i Perėndisė ėshtė Jehova
• Krishti vdiq nė njė shtyllė dhe jo nė kryq
• Toka nuk do tė shkatėrrohet ose shpopullohet kurrė
• Vdekja njerėzore vie si pasojė e mėkateve tė Adamit
• Ferri ėshtė varri i pėrbashkėt i njerėzimit
• Vetėm njė grup i vogėl prej 144.000 vetash do tė shkojė nė qiell dhe do tė sundojnė bashkė me Krishtin
• Njė i krishterė duhet tė qėndrojė i ndarė nga Bota
• Futja e gjakut nė trup nėpėrmjet gojės ose venave dhunon ligjet e Perėndisė, etj..

 

 

 

 
Copyright 2006/2007 by www.bibladhekurani.com